Telefon:0216 382 12 45

BASINDA BİZ

 

By Şükrü’den Tarifi Sır Gibi Mezeler

Denizin mavisine kucak açan ve Büyükada’nın büyülü atmosferini İstanbul manzarası eşliğinde yaşatan By Şükrü, zengin menüsü ve farklı meze çeşitleri ile Büyükada’nın müdavimlerinin uğrak yeri.

Tarifinin sır gibi saklandığı Lokma ve Çiroz hafızanızda mükemmel bir meze olarak kalacak. Balık Pastırması ise size balığın ve pastırmanın ötesinde bir lezzetle buluşturacak. Farklı tatlar arayanlar için By Şükrü Büyükada’da sizleri bekliyor.

‘Prens’lerin sofrasına oturduk!

‘Prens’lerin sofrasına oturduk!Adaların her şeyi başka! Havası, gün batımı, oturması, gezmesi, tabii lezzetleri de. Adalının mutfağında bu yaz neler oluyor? İstanbul Life dergisi yemek konusunda ünlü isimlerle adaları gezdi ve sizler için en leziz mönüleri seçti

BiRA-PATATES
Bu arada adada en çok talep gören şeylerden biri bira-patates ikilisi. Ayaküstü bu keyfi yaşayacağınız birçok dükkan var. Bunlardan birisi Mercan Altın Fıçı. Burada midye 7 TL, kokoreç 8 TL, kalamar 13 TL’den satılıyor. Aya Yorgi Tepesi’ni tırmanmayı göze aldıysanız, yolun sonunda size hoş bir ödül var. Yücetepe Kır Lokantası’nda köfte veya patlıcan kızartması yiyerek, hap gibi görünen Sedef Adası’nı izleyebilirsiniz. Bir de Angel’in Yeri’nde patates kızartması yemenizi öneririz. Ada deyince akla ilk gelen şey balık. Vapur iskelesinin solundan gittiğinizde Büyükada’nın en ünlü balık restoranları karşınıza çıkıyor. Milto, Kapri, Kıyı, Lido, By Şükrü, Defne yolumuza çıkan ilk adresler.By Şükrü
Şükrü Budak tarafından işletilen By Şükrü’de, meze çeşitleri yüzünüzü güldürecek. Lakerda, karides, uskumru çiroz, midye dolma, By Şükrü lokma, balık kokoreç, kalamar dolma mutlaka tadılmalı. Mezeler 6-18 TL, balıkların kilo fiyatı 50-90 TL arasında değişiyor. Rakının kadehi 10, 70’lik şişesi 65 TL. Şarabın şişe fiyatı ise 40-150 TL arasında değişiyor.
Tel: 0 216 382 87 00Yemek yazarı Elif Korkmazel ile By Şükrü By Şükrü hakkında ne düşünüyorsunuz?
Adanın en köklü restoranlarından birisi. Mezelerini sevdiğim bir diğer restoran da By Şükrü. Uskumru çiroz, balık pastırması, körili levrek marin ve By Şükrü salata en sevdiğim çeşitler arasında. Yemeğinizi ada vapurlarına nazır yiyorsunuz. Adadaki tüm hareketliliği oturduğunuz yerden hissediyorsunuz.